Usługi we Wrocławiu

Dezynfekcja biur podczas epidemii covid-19

16 listopada 2020 at 10:45 By

Dezynfekcja koronawirus

Epidemia COVID-19 zmusiła wielu pracodawców do przeniesienia swoich pracowników z biura do domu, otwierając zupełnie nowe pole wyzwań jakie należy podjąć przy pracy zdalnej. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na to, by biuro pozostawało całkowicie zamknięte, a pracownicy korzystali ze sprzętu we własnym domu. Aby spełnić obowiązujące wymogi sanitarne i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo potrzeba więc wdrożyć nowe zasady obowiązkowej dezynfekcji biur – o czystość stanowisk powinien zadbać nie tylko pracodawca, ale i sami pracownicy. Jak przygotować biuro do pracy w trakcie pandemii COVID-19?

Jak pracownik może zadbać o dezynfekcję stanowiska w biurze?

Prawidłowa higiena i utrzymanie biura w czystości zgodnej z obecnym reżimem sanitarnym zaczyna się od jednostki. To pracownik, który na co dzień spędza przynajmniej 8 godzin przy swoim biurku powinien zadbać o to, by blat, klawiatura, myszka czy podręczne sprzęty zostały odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Sprzęt elektroniczny jest jednym z największych siedlisk bakterii w biurze (także tym domowym), dlatego warto pamiętać by przynajmniej raz dziennie przecierać powierzchnie tak, by nie doprowadzić do gromadzenia się mikrobów i zabrudzeń przenoszonych na dłoniach.

W przypadku elektroniki nie można oczywiście wykorzystać dowolnych środków dezynfekcyjnych. Skuteczny i bezpieczny będzie wyłącznie alkohol izopropylowy przystosowany do pracy z elektroniką, nie powodujący uszkodzeń i szybko odparowujący z powierzchni elektronicznych. Na potrzeby dezynfekcji warto wykonać z niego roztwór o zawartości 70% alkoholu, spryskać nim ściereczkę z mikrofibry i ostrożnie przecierać wszystkie powierzchnie – klawiaturę, myszkę, telefon, touchpad w laptopie, długopisy, blat.

Profilaktyka i higiena osobista przede wszystkim

Regularna i dokładna dezynfekcja biurka i wszystkich sprzętów to podstawa, ale należy oczywiście pamiętać że kluczem do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w biurze jest profilaktyka. Pracownicy nie powinni przystępować do pracy, zasiadać do biurka czy dotykać jakichkolwiek sprzętów bez wcześniejszego zdezynfekowania dłoni. Nawet, jeśli są jedynymi użytkownikami swojego stanowiska, zachowując najwyższe środki ostrożności chronią siebie i innych. Regularna dezynfekcja rąk jest też niezwykle ważna przy posługiwaniu się jakimikolwiek dokumentami – zdezynfekowanie papieru jest niemożliwe, dlatego niezbędne jest by dezynfekować ręce przed każdym dotknięciem i przekazaniem dokumentów.

Jak zadbać o to, by pracownik regularnie dezynfekował dłonie? Pracodawca powinien zadbać o przygotowanie dozowników z płynami dezynfekującymi przy wejściu do biura, w strefie socjalnej czy w pobliżu stanowisk pracy, ale jeśli jest taka opcja, warto pomyśleć o przygotowaniu małych dozowników i ustawieniu ich na każdym biurku.

Dostępność płynu „pod ręką” zdecydowanie zwiększy szanse na to, że pracownik nie zapomni o dezynfekcji po powrocie z toalety, lunchu czy przerwy.

Prewencja – jak o biuro powinien zadbać pracodawca?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, ale gdy kichamy, kaszlemy, czy nawet rozmawiamy, osiada na przedmiotach obok oraz dłoniach, przez co samo noszenie maseczek w biurze nie wystarczy. Jeśli konieczne jest, by pracownicy pozostawali w biurze i pracowali we wspólnych pomieszczeniach, na czas pandemii warto zadbać o to, by maksymalnie zwiększyć dystans pomiędzy biurkami, przygotować żele do dezynfekcji we wszystkich najważniejszych częściach biura, zadbać o regularne uzupełnianie mydła i ręczników jednorazowych w kuchni i łazience, a w miejscach obsługi klienta ustawić pojemniki z płynem do dezynfekcji, ręczniki papierowe i kosze na śmieci, które będą regularnie opróżniane dla utrzymania maksymalnej czystości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie bezdotykowych dozowników, które ograniczą dotykanie powierzchni dozownika przez wiele osób.

Pracodawca musi zadbać też bezwzględnie o porządek w częściach socjalnych oraz pomieszczeniach, w których przyjmowani są interesanci. Dezynfekcja blatów i biurek, długopisów oraz miejsc siedzących jest niezbędna nawet kilka razy dziennie.

Dezynfekcja koronawirus

Obecnie jednym z ważniejszych elementów dbania o komfort pracowników jest dezynfekcja – koronawirus wymusił na nas większe starania w kwestii regularnego odkażania części wspólnych. Warto to zadanie powierzyć profesjonalistom.

Profesjonalna dezynfekcja biura – kiedy warto ją zlecić?

Wszystkie działania podejmowane w ramach samodzielnej dezynfekcji biura są skuteczne tylko do pewnego stopnia – choć powierzchnie biurek czy sprzętów elektronicznych będą prawidłowo zdezynfekowane, cząsteczki wirusa mogą w dalszym ciągu unosić się w powietrzu i osiadać na powierzchniach, o których zwykle się nie myśli – na klamkach okiennych, parapetach, w wiatrakach pracujących w biurze. Aby mieć pewność, że pomieszczenia są skutecznie zabezpieczone, warto pomyśleć o przeprowadzeniu profesjonalnej dezynfekcji i ozonowania pomieszczeń biurowych przynajmniej raz w czasie trwania pandemii, przed powrotem pracowników do biura po zaleconej pracy zdalnej, a także obowiązkowo w sytuacji, gdy wśród pracowników zdarzyły się potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19.