Usługi we Wrocławiu

Dbaj o oczy

24 marca 2017 at 09:10 By

Jeśli mowa o oczach trzeba pamiętać, że 85% naszej wiedzy o świecie pochodzi właśnie od nich. Wykorzystują przy tym połączenia nerwowe w naszym mózgu. W proces analizy sygnałów odbieranych bezpośrednio przez nasz wzrok bierze udział około 10 procent komórek mózgu.

Wygląd oczu może powiedzieć wiele o tym jaki prowadzimy tryb życia. Dobry wzrok to nie tylko dobre geny, ale również odpowiednia higiena zdrowia. Nawet najzdrowsze oko może mieć wadę, jeśli nie będziemy o nie należycie dbać. To co powinno być przez nas brane pod uwagę to fakt, że istnieje wiele czynników, które powodują podrażnienia i choroby tych narządów. Należeć będzie do tego między innymi długotrwałe czytanie, jazda samochodem, częste oglądanie telewizji, praca przed komputerem oraz stres, niedobór witamin i minerałów. Również nieodpowiednie stosowanie soczewek kontaktowych może spowodować podrażnienia, szczególnie , gdy często będziemy przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych albo zadymionych. Do czynników ryzyka wystąpienia chorób oczu należy również zażywanie antykoncepcji, środków nasennych oraz tabletek uspokajających.

Aparat ochronny oka

nasze oko próbuje się oczywiście samo bronić i wykorzystuje do tego między innymi powieki, łuki brwiowe, rzęsy spojówki gałki ocznej oraz narząd łzowy. Powieki to najbardziej zewnętrzna warstwa chroniąca przed urazami, wysychaniem a także wnikaniem zanieczyszczeń. spojówki wyściełają tylną ścianę powiek i pokrywają przednią część gałki ocznej. Narząd łzowy ma za zadanie nawilżać rogówkę i spojówkę. Komórki spojówkowe gruczoły łojowe i łzowy wydzielają składniki mające za zadanie dbać o nasze oko, gwarantować jego oczyszczenie i w ten sposób ochronę przed pojawieniem się podrażnień.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli chcemy zapobiec schorzeniom oczu trzeba minimalizować wpływ szkodliwych czynników i prowadzić zdrowy tryb życia, dobrze się wysypiać kilka godzin na dobę. W trakcie długotrwałej pracy przy komputerze, czytaniu książki i innych czynnościach wymagających koncentracji wzorku trzeba co jakiś czas robić sobie przerwę i patrzeć w dal, w inne miejsce, które będzie się nam jakoś kojarzyć. Pamiętajmy, że dobrze dobrana spokojna aktywność fizyczna także będzie dla nas dobra. W czasie uprawnia sporu należy jednak pamiętać, że ochrona oczu jest rzeczywiście bardzo ważna i nigdy nie może być lekceważona. Oczu nie wygrywa się na loterii i to właśnie nam powinno w szczególności zależeć na tym, by o nie dbać w należytym stopniu. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie, że uda się zadbać o oczy w takim stopniu, że nie będzie trzeba się obawiać o przykre schorzenia, które utrudniają znacząco normalne funkcjonowanie. Na pewno naszym zadaniem jest chronić oczy, skoro są tak cenne a jak w każdej dziedzinie podobnie i tutaj będzie a mianowicie dużo łatwiej będzie zapobiegać niż leczyć, dlatego w stosunku do oczu działajmy profilaktycznie. Jeśli tylko o nasze oczy będziemy dbać one powinny się nam odwdzięczyć i będą nam jeszcze przez wiele lat bez zarzutu służyć.

Tagi: