Zdrowie Wrocławianina

Czym jest tlenoterapia i jak się ją wykonuje?

5 sierpnia 2020 at 12:11 By

tlenoterapia

Tlenoterapia jest metodą leczenia objawowego polegającą na podawaniu pacjentowi tlenu w stężeniu wyższym, niż w powietrzu atmosferycznym. Wykorzystywana m.in. przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, leczeniu kardiologicznym, a także w okresie rehabilitacji po przebytych chorobach. Tlenoterapia wspomaga odpowiednie dotlenienie organizmu i poprawia jego prawidłowe funkcjonowanie w trakcie rekonwalescencji po chorobie. Jak wykonuje się tlenoterapię i jakie warianty leczenia tlenem są obecnie stosowane?

Czym jest tlenoterapia i kiedy się ją stosuje?

Tlenoterapię można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – terapię bierną, polegającą na podawaniu odpowiedniej mieszanki gazów poprzez maskę, namiot tlenowy bądź cewnik nosowy pacjentowi zdolnemu do samodzielnego oddychania, oraz terapię czynną, która przeprowadzana jest na zasadzie sztucznego oddechu u pacjenta niezdolnego do samodzielnego oddychania. O ile druga stosowana jest przede wszystkim w warunkach szpitalnych, tlenoterapia bierna może być przeprowadzona także w domu, w formie tzw. domowego leczenia tlenem (DLT). Do tlenoterapii domowej niezbędny jest odpowiedni sprzęt medyczny pozwalający na prawidłowe podawanie tlenu i bezpieczny do użytku domowego. Ze względu na coraz większą popularność tlenoterapii domowej, niezbędny do jej prowadzenia sprzęt jest dostępny także w sklepach medycznych.

Domowa tlenoterapia wskazana jest m.in. w stanach ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej, która prowadzi do niedotlenienia organizmu i osłabienia funkcjonowania całego organizmu – odpowiednie natlenienie wszystkich komórek jest podstawą prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, serca czy mózgu. Wśród objawów niedotlenienia mogą pojawić się:

 

  • przyspieszone tętno i oddech,
  • kaszel, zawroty głowy,
  • szumy w uszach,
  • nadmierna potliwość,
  • mrowienie kończyn.

 

Objawy takie mogą pojawiać się przy przewlekłych chorobach układu oddechowego, w tym przy rozedmie płuc, przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz obturacyjnej chorobie płuc wywoływanej przez palenie papierosów, ciągłą ekspozycję na pyły czy mocne zanieczyszczenie powietrza.

Tlenoterapia poprawia saturację krwi, a więc jej nasycenie tlenem. W zdrowym organizmie saturacja nie powinna spadać poniżej 90%, ale warto pamiętać że nadmierne nasycenie krwi tlenem również nie wpływa dobrze na organizm i tlenoterapii nie należy stosować bez wyraźnych wskazań lekarskich. Niewłaściwe stosowanie tlenoterapii i podawanie do organizmu zbyt wysokiego stężenia tlenu może doprowadzić do uszkodzenia płuc, niedodmy, zapalenia tchawicy, stanów zapalnych dróg oddechowych, a także przesuszenia błon śluzowych układu oddechowego. Tlenoterapia może nieść za sobą skutki uboczne, w tym przemęczenie, bóle głowy, nudności oraz urazy ciśnieniowe ucha środkowego, płuc i zatok jeśli stosowana jest długotrwale z wysoką zawartością tlenu.

Jak wykonać tlenoterapię – niezbędny sprzęt medyczny

Do domowego leczenia tlenem stosowane są specjalne koncentratory tlenu oraz butle tlenowe. Koncentratory zaprojektowane są tak, by podawać pacjentowi powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu w bezpiecznej dawce pozwalającej na wykonanie terapii domowej. Ze względu na brak specyficznych wymagań i większych trudności z obsługą, koncentratory tlenu polecane są pacjentom z niedoborem tlenu w organizmie, dochodzącym do zdrowia po chorobach przewlekłych oraz pacjentom z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych. Wybierając koncentrator tlenu warto korzystać z oferty sprawdzonych sklepów medycznych, np. sklepu medycznego Medus, które gwarantują bezpieczeństwo oferowanego sprzętu i pewność, że koncentrator posiada wszystkie niezbędne atesty, zabezpieczenia i parametry pracy dopasowane do domowej terapii tlenem.

koncentrator tlenu

W przeciwieństwie do butli tlenowych, które wymagają napełnienia po zużyciu się zawartego w nich skoncentrowanego tlenu, domowe koncentratory pobierają z atmosfery powietrze i izolują azot, podając pacjentowi powietrze z podwyższoną zawartością tlenu dopasowaną do ustawionych na urządzeniu parametrów. Koncentratory mogą pracować w trybie ciągłym, 24/7, zapewniając pacjentowi komfort i pewien psychiczny spokój nawet w trudnych okresach problemów oddechowych.

butle tlenowe

Bezpieczna tlenoterapia w warunkach domowych

Jeśli zalecenia lekarskie wskazują na potrzebę stosowania tlenoterapii, pierwszym krokiem do bezpiecznego leczenia będzie korzystanie ze sprawdzonego, właściwego sprzętu medycznego przygotowanego odpowiednio do potrzeb pacjenta. Sięgając po butle tlenowe lub koncentratory tlenu należy upewnić się, że wszystkie elementy układu są sprawne, a pacjent wie, w jaki sposób korzystać z nich podczas domowej tlenoterapii. Jej nadużywanie może być równie niebezpieczne, jak niedobory tlenu w organizmie.

Apteki całodobowe we Wrocławiu – pełna lista.

 

Tagi: , ,