Porady

Czy internet w Niemczech jest drogi?

17 września 2021 at 10:26 By

intenert w niemczech

Podczas poszukiwań najlepszego dostawcy Internetu nie ważne w jakim kraju to robimy – zawsze jest to długi i stresujący proces.

W Niemczech nabiera to większego znaczenia, ponieważ nie dość, że oferta jest dość szeroka to bardzo zróżnicowana pod względem finansowym. Często można spotkać się z przekonaniem, że lepiej wybrać droższy pakiet, zapewniający szybsze ładowanie. Jest to poważny błąd, który może przynieść wyłącznie stratę pieniędzy.

Najważniejszym aspektem podczas poszukiwania oferty Internetu stacjonarnego jest jej dopasowanie do stylu życia oraz oczekiwań każdej z osób korzystających z łącza. Dzięki temu możliwe będzie wybranie odpowiedniego pakietu.

Rodzaje łącza internetowego na niemieckim rynku

Jednym z głównych czynników, które mają wpływ na rachunki za Internet jest rodzaj łącza. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę do czego będzie służyć, ile osób oraz co w danej ofercie możemy otrzymać. Pozwoli to na wybór nie tylko ekonomicznego, ale tez praktycznego.

Pierwszym rodzajem dostępnym na rynku jest Glas Fiber (Glasfaser), który jest najszybszy i jednocześnie najdroższym. Należy jednak pamiętać, że cena pakietu pozostanie aktualna wyłącznie przez pierwszy rok trwania umowy. Następnie, po przedłużeniu znacząco wzrośnie, przez co może nadwyrężyć budżet domowy. Tym samym należy wykluczyć ten wybór, jeżeli poszukujemy rozwiązania na dłuższy czas.

Bardziej korzystna może okazać się oferta z kablówki, czyli łącze Cable (Kabel). Dostęp do sieci internetowej uzyskuje się poprzez kabel telewizyjny. Na rynku występują różni dostawcy, którzy oprócz samego Internetu proponują pełny pakiet. W jego zakres wchodzą dodatkowo telewizja i łącze telefoniczne.

Tym samym może to być uniwersalne rozwiązanie, którego dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena. Łączy się ona z transferem danych o prędkości 200 Mbit/s, co pozwoli wielu domownikom na swobodny dostęp i surfowanie po sieci. Wszystko to powoduje, że bardzo często ludzie wybierają pakiety z rodzajem łącza Cable.

Popularnym, jednak nieco wolniejszym rozwiązaniem jest DSL z prędkością 6-16 Mbit/s dla odbioru i 1 Mbits/s dla wysyłania danych. Droższym odpowiednikiem jest VDSL, który reprezentuje nowszą generację połączeń. Nie jest jeszcze tak bardzo powszechny niż poprzednie rodzaje łącza, jednak można go spotkać w nowszych dzielnicach oraz centrach niemieckich miast. Tam osiąga prędkość nawet do 1000 Mbits/s i 50 Mbit/s, odpowiednio dla wysyłki i odbioru.

Dodatkowe opłaty

Podstawową zasadą w życiu jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. Nie inaczej jest to w przypadku Internetu stacjonarnego. Uważna lektura pozwoli przygotować się na wymogi stawiane przez operatora oraz nasze zobowiązanie względem niego. Wśród warunków i zapisów ogólnych zawarte mogą być dodatkowe koszty, których możemy uniknąć.

Przykładem może być obowiązująca w Niemczech opłata na „start”, uwzględniona w ramach udostępnienia routera WiFi, jego aktywacji, a nawet niekiedy wysyłkę. Nie dotyczy to wszystkich ofert oraz operatorów, więc chcąc ustrzec się przed dodatkowymi wydatkami, warto dokładnie zapoznać się z umową. Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się we własny router, gdyż sama aktywacja jest o wiele tańsza niż inne usługi operatora w tym zakresie. Może wynosić od 49,55€ do 69,95€.

Średni koszt Internetu w Niemczech a Polsce

Koszt z jakim należy się liczyć zależny jest od wcześniej wspomnianego rodzaju łącza, wielkości pakietu oraz dodatkowych opłat, jakie będzie trzeba doliczyć do ostatecznego rachunku. Najpopularniejszymi dostawcami są Vodafone i Telekom. Pierwsza firma posiada oferty z odpowiednimi prędkościami, których ceny wynoszą od 29,99€ do nawet 49,99€.

Natomiast w przypadku drugiej należy liczyć się z kosztem 19,95€ przez pierwsze pół roku trwania umowy, gdzie następnie wzrasta do 34,95-54,95€. Dla porównania w Polsce średni koszt Internetu stacjonarnego w 2020 roku wynosił 60,07 zł, czyli około 13,20€.

internet w berlinie

Wsparcie i doradztwo podczas poszukiwania oferty Internetu stacjonarnego

Dostawców Internetu w Niemczech jest naprawdę dużo. Jest to oczywiście możliwość poszukiwania pomiędzy szeregiem ofert, jednak także wprawia to w spore zakłopotanie. Chcąc uniknąć problemów takich jak: niedoczytanie warunków umowy, wybranie niekorzystnego pakietu lub rodzaju łącza internetowego, warto wybrać pomoc specjalistów w tym zakresie.

Oferta Teleberlin to odpowiedź głównie na potrzeby polonii zamieszkującej terytorium całych Niemiec, którzy potrzebują wsparcia podczas poszukiwań najkorzystniejszej oferty dla Internetu, ale także sieci komórkowej. Oprócz fachowego doradztwa, pracownicy pomagają w trakcie załatwiania części formalnej, kontaktując się z operatorem. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować pewną pozycję na rynku, a także przyniosło tysiące zadowolonych Klientów.