Usługi we Wrocławiu

Chrzciny i komunie – czy warto na nich serwować alkohol?

14 czerwca 2021 at 08:52 By

alkohol na komunii

Chrzciny i komunia święta to dwie najważniejsze uroczystości w życiu dziecka.

Towarzyszące im przyjęcia powinny podkreślać wyjątkowość tych wydarzeń, a nie być jeszcze jedną okazją do spożywania alkoholu. Część rodziców nie wyobraża sobie alkoholu w tak wyjątkowych dniach, inni z kolei nie widzą nic złego w pojawieniu się lampki wina, czy drinków do posiłku.

Czy podawać alkohol na uroczystościach takich jak chrzest i komunia dziecka?

Chrzest i pierwsza komunia dziecka nie są już kameralnymi uroczystościami w gronie najbliższej rodziny. Często przypominają wystawne rodzinne spotkania, jakim są na przykład wesela. Rodzice wynajmują salę, pojawia się DJ i muzyka, tort, a czasami również alkohol.

Są osoby, którym nie przeszkadza świętowanie w ten sposób narodzin lub pierwszej komunii swojej pociechy, wręcz nie wyobrażają sobie tego rodzaju uroczystości rodzinnej bez hucznego świętowania. Niektórzy rodzice są przekonani, że nie ma niczego złego w lampce wina do obiadu, oddzielają upijanie się od kulturalnego picia alkoholu i decydują się na podanie go w trakcie dziecięcej uroczystości.

Inni z kolei kategorycznie są przeciwni podawaniu alkoholu w trakcie chrzcin lub komunii świętej, przytaczając argument o tym, że jest to święto dziecka i ono powinno być w centrum uwagi dla wszystkich zaproszonych gości. Trudno wyobrazić sobie lekko podchmielonego wujka lub ciocię przytulających się do dziecka, czy składających mu życzenia z okazji komunii świętej.

Czy podanie alkoholu w trakcie dziecięcej uroczystości może mieć wpływ na dziecko?

Osoba opiekująca się dzieckiem zgodnie z literą prawa nie może być pod wpływem alkoholu, ponieważ może usłyszeć zarzut narażenia dziecka na utratę zdrowia lub życia. Tak stanowią przepisy. Nie jest ważne, czy spożyła alkohol w dużych, czy w niewielkich ilościach. Wystarczy w takiej sytuacji zawiadomić policję, a rodzic usłyszy zarzuty. Prawo jest niezwykle restrykcyjne w tym względzie, dlatego należy się wystrzegać w ogóle spożywania alkoholu w obecności dzieci oraz wtedy, gdy pozostają one pod naszą opieką, szczególnie w trakcie chrzcin lub pierwszej komunii.

Dla samych dzieci obserwowanie dorosłych będących pod wpływem alkoholu może być niezwykle stresującym wydarzeniem, gdyż po alkoholu ludzie zachowują się inaczej. Bywają głośni, agresywni, roześmiani, nadmiernie gestykulujący, nachalni, także w stosunku do dziecka. Ich zachowanie odbiega od standardu obserwowanego na co dzień przez podopiecznych i to może budzić w dziecku napięcie, obawę i lęk. Dziecko nie rozumie zachowania dorosłych. Natomiast małe dzieci w ogóle boją się osób nietrzeźwych.

alkohol na chrzcinach

Kto jest najważniejszy  w trakcie chrztu i pierwszej komunii?

Najważniejsze w trakcie chrztu i pierwszej komunii jest dziecko. Nie należy również zapominać, że jest to uroczystość o wymiarze religijnym. Przynajmniej ze względu na taki charakter uroczystości goście, często wręcz domagający się alkoholu w ich trakcie, powinni to uszanować.

Jest to święto dziecka, a nie wujków i cioć, które po spożyciu alkoholu bywają nadzwyczaj wylewni i taki ich wizerunek pozostanie w jego pamięci na długo. Niech chrzciny i pierwsza komunia będą przykładem dla małego człowieka, że można świętować i dobrze się bawić bez alkoholu. Coraz częściej rodzice decydują się nie podawać alkoholu w trakcie dziecięcych uroczystości ze względu na szacunek i miłość do własnej pociechy.

Chrzciny i komunie w restauracji bez alkoholu

Rodzice często decydują się zorganizować chrzest lub komunię swojego dziecka w restauracji, szczególnie wtedy, gdy planują zaproszenie większej ilości gości. To wyjątkowe wydarzenia w życiu duchowym i religijnym małego człowieka, a także jego najbliższych, którzy często na tę uroczystość przyjeżdżają z daleka. Warto wobec tego skorzystać z usług restauracji wraz z hotelem, organizującej imprezy okolicznościowe we Wrocławiu, gdzie goście będą mogli odpocząć.

Poza tym rodzice niemowlęcia nie bardzo mają czas, aby zająć się organizacją chrzcin ze względu na ogrom zajęć związanych z opieką nad nowym członkiem rodziny, dlatego wynajęcie do tego celu profesjonalistów jest idealnym rozwiązaniem. Oferta restauracji zaspokoi różne gusta. Może być to eleganckie i klasyczne przyjęcie rodzinne, natomiast dekoracje, elementy wystroju oraz  menu pracownicy hotelu dopasowują do indywidualnych potrzeb klientów. Istotną kwestią jest, aby alkohol nie zdominował uroczystości, w której najważniejsze jest dziecko.