Zdrowie Wrocławianina

5 topowych cech suchych kąpieli CO2

24 lutego 2020 at 10:32 By

urządzenia do suchych kąpieli co2

Suche kąpiele to nowoczesna alternatywa dla pacjentów, którzy nie mogą korzystać z hydromasażu. Obecnie, coraz więcej placówek medycznych oferuje masaże suche z zastosowaniem dwutlenku węgla.

Urządzenia stosowane do suchych kąpieli CO2 gwarantują skuteczność i wygodę pacjentom. Uważa się, że zalety kąpieli suchych znacznie przeważają nad kąpielami wodnymi.

Jaki jest sposób działania dwutlenku węgla w lecznictwie i na czym polega? Jakie są wskazania do kąpieli suchych? Odpowiadamy na pytania.

Na czym polegają suche kąpiele CO2?

Działanie dwutlenku węgla w lecznictwie skupia się na rozszerzaniu naczyń włosowatych, żył i tętnic. Wówczas dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego. Po kąpieli, pacjent może odczuwać senność, poprawę samopoczucia i uspokojenie. Regulacja ciśnienia krwi to główny efekt, jaki daje jednorazowa sucha kąpiel.

Wskazania do suchych kąpieli

Kąpiele suche CO2 są najczęściej zalecane tym pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą odbywać terapii polegającej na hydromasażu. Podstawowe wskazania do kąpieli suchej, to między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby reumatyczne,
  • oparzenia,
  • odmrożenia,
  • gangreny (np. cukrzycowe i naczyniokurczowe),
  • owrzodzenia podudzia.

Podobnie, jak w przypadku hydromasażu, na kąpiele suche CO2 nie może zdecydować się każdy pacjent. Istnieją przeciwwskazania, które nie pozwolą nas zakwalifikować do tego typu leczenia. Przeciwwskazaniami są: ciąża, miażdżyca naczyń wieńcowych, schorzenia nerek (w tym niewydolność), choroby nowotworowe złośliwe oraz ostre choroby zakaźne.

Najważniejsze cechy suchych kąpieli CO2

wskazania do suchych kąpieli

Oprócz najważniejszych informacji dotyczących suchych kąpieli CO2, warto znać najważniejsze zalety zarówno samej terapii, jak i wykorzystywanych urządzeń.

Jedną z zalet, która – w porównaniu z hydromasażem – jest o wiele bardziej komfortowa da pacjentów, jest możliwość przeprowadzania zabiegów bez rozbierania pacjenta. Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub osób mających problemy z poruszaniem się.

Pacjent odbywa zabieg w ubraniu, co dodatkowo wpływa na jego komfort.

Warto również podkreślić, iż urządzenia do przeprowadzania suchych kąpieli CO2 zużywają o wiele mniej gazu. Ta cecha jest znacząca najbardziej dla placówki, która wykonuje powyższy zabieg.

Dzięki temu, że w suchych kąpielach CO2 nie zużywa się wody, czas wykonywania zabiegu jest o wiele krótszy. Nie trzeba bowiem napełniać i opróżniać wanny. Dodatkowo, na czas trwania zabiegu wpływa także fakt, iż pacjent nie musi się rozbierać.

Ważną zaletą dla personelu medycznego, jest prostsza instalacja urządzeń. Wpływa na to brak konieczności doprowadzania i odprowadzania wody.

Suche kąpiele CO2 wykazują o wiele skuteczniejsze działanie w przypadku konkretnych schorzeń. Ze względu na specyfikę terapii, lekarze zalecają suche kąpiele CO2 nawet w przypadkach, gdy pacjent może korzystać z kąpieli wodnych.

Urządzenie do suchych kąpieli CO2

Obecnie, producenci mebli i urządzeń medycznych, oferują nowoczesne, w pełni zautomatyzowane wanny lub inne urządzenia do kąpieli suchych CO2. Automatyczny zabieg to duże ułatwienie zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego. Komora zabiegowa jest szybko uszczelniana i napełniana CO2 automatycznie. Cyrkulacja gazu odbywa się po kopułą urządzenia, co zapewnia skupienie się gazu wyłącznie w komorze zabiegowej.

Urządzenia do suchych kąpieli (jak na przykład CarboBed), są nawilżane i ogrzewane w sposób automatyczny. To pozwala na uzyskanie lepszego efektu zabiegu już od jego rozpoczęcia. Zabieg wykonywany jest w regulowanej temperaturze, między 30 a 40°C. Co ciekawe, urządzenia tego typu posiadają sygnalizację dźwiękową pod koniec zabiegu. Po skończeniu kąpieli, CO2 odprowadzane jest w sposób kontrolowany.

Podsumowanie

Zalety, cechy i wskazania do przebycia zabiegu, to podstawowe informacje, jakie powinien posiadać każdy pacjent cierpiący na powyższe schorzenia. Rola suchych kąpieli CO2 jest coraz bardziej rozpowszechniana dzięki swojej skuteczności.

Tagi: , ,