3 rodzaje odszkodowań, które musisz znać
25 października 2016 at 10:32 By WrocLove
Odszkodowanie za śmierć
Strata bliskiej osoby to zrozumiała trauma, ból i szok. Każdy z nas dopuszcza do myśli zdarzenie śmierci wśród bliskich lecz staramy się nie analizować i nie zagłębiać się w konsekwencje straty. Żyjemy w przeświadczeniu, że wszyscy jesteśmy długowieczni i fakt śmierci lub choroby odrzucamy od siebie jak najdalej. Należy pamiętać, że nawet w przypadku tego bólu, cierpienia i krzywdy należy się namodszkodowanie za śmierć lub wypadek czy chorobę.
Emocje emocjami a rzeczywistość rzeczywistością. Odszkodowanie za śmierć należy się najbliższym zmarłego czy poszkodowanego: odszkodowanie dostają małżonkowie, dzieci czy rodzice. Po szoku związanym ze stratą ukochanej osoby – niezwłocznie należy zadbać o dalszą przyszłość i koniecznie trzeba wystąpić o uzyskanie środków, które pozwolą nam na minimalną rekompensatę za śmierć bliskiej osoby. Jest to o tyle ważne, że zadośćuczynienie czy odszkodowanie za śmierć człowieka pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb na życie czy nawet na zorganizowanie godnego pochówku, który w dzisiejszych czasach wymaga od rodziny poszkodowanego dużych pieniędzy.
Ważną informacją dla bliskich poszkodowanego jest fakt, iż można już uzyskać odszkodowanie za śmierć nie tylko ze względu na ciężką sytuację życiową tj. pogorszenie sytuacji życiowej na przykład brak środków do utrzymania rodziny ale również zalicza się straty moralne. W uzyskaniu odszkodowania za śmierć bliskiej osoby lud zadośćuczynienia czy renty mogą pomóc firmy lub kancelarie specjalizujące się w tego typu tematach. W momencie bólu i cierpienia po stracie najbliższych często nie jesteśmy w stanie trzeźwo myśleć i nie potrafimy skupić się na dokonaniu formalności ze zorganizowaniem odpowiednich dokumentów.
Aby otrzymać odszkodowanie za śmierć, zadośćuczynienie czy rentę należy przejść prze zawiłości kruczków prawnych i najlepiej jest kiedy wynajmiemy odpowiednich ludzi, którzy pokierują odpowiedni sprawą. Odpowiednia firma lub kancelaria dopilnuje do uzyskania jak najkorzystniejszego odszkodowania, które mimo żalu i bólu pozwolą na dalsze życie.
Zadośćuczynienie pieniężne za pomówienie, doznaną krzywdę
Pomówienie to inny rodzaj obmawiania czy zniesławienia osób, stanowisk czy firm, polegające na kłamliwym formowaniu obrazu ludzi czy osób prawnych w celu ich ośmieszenia a tym samym zniszczenia dobrej reputacji.
Coraz częściej osoby, które stają się ofiarami pomówienia bronią swojej opinii i samych siebie przed sądem. Nie ma co się dziwić, ponieważ przez zniesławienie, tracą swoją pracę, godność i szacunek bliskich, fanów, pracowników, klientów czy wyborców.
Pomówienie jest czynnością niszczącą reputację i mimo jego kłamliwego charakteru – naznacza dobre imię i powoduje mimowolną utratę zaufania otoczenia. Pomówieniem często posługują się gazety, pisma, konkurencja – wszystko po to aby postawić kogoś w złym świetle. Dlatego osoby lub instytucje dotknięte fałszywymi oskarżeniami szukają pomocy w sądach – tłumaczy nam specjalista od odszkodowań, Paweł Zawadzki.
Mimo, iż nie odzyskają nadszarpniętej opinii – starają się o zadośćuczynienie w formie na przykład przeprosin na łamach gazet lub o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Kwoty zadośćuczynień są różne i często przeznaczane są na cele charytatywne. Pokrzywdzeni chcą w ten sposób bronić swojej opinii i godności a tym samym mają nadzieję, że duże kary pieniężne powstrzymają kolejne przypadki pomówień czy zniesławień. Nie można bowiem bezkarnie obrażać i posądzać ludzi.
Kiedy mamy do czynienia z ewidentnym pomówieniem należy bezzwłocznie udać się do kancelarii adwokackiej, gdzie adwokat dokładnie wysłucha tematu i profesjonalnie doradzi. Prawnicy sami doskonale określą czy sprawa nadaje się do złożenia wniosku o popełnieniu przestępstwa czy jednak należy sobie odpuścić z powodu braku konkretnych dowodów. Adwokaci doradzą również rodzaj obrony oraz wstępnie określą kwotę zadośćuczynienia za poniesione krzywdy.
Przede wszystkim jednak pomogą w obronie nadszarpniętej opinii i wystosują odpowiedni wniosek (pozew) do sądu. Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę tylko jednak po części zrekompensuje nam nadszarpniętą opinie – należy się liczyć, iż znajdą się osoby, które na zawsze zapamiętają fałszywy obraz mimo udowodnienia pomówienia.
Zadośćuczynienia zwanego odszkodowaniem pośmiertnym można także żądać w przypadku śmierci najbliższych osób.
Pismo roszczeniowe, kwota roszczeniowa, dokumenty
Wielu kierowców, którzy mieli do czynienia z wypadkami lub stłuczkami, nie wiedzą jakie korki poczynić by zgłosić szkodę z danego wydarzenia wynikające. Najlepiej w tym przypadku udać się do fachowców, którzy doradzą, ocenią szkodę oraz pokierują w całej – często zawiłej procedurze związanej ze zgłoszeniem danej szkody. Poinformują również jak napisać wnioski, określą kwoty roszczenia czy sporządzą dodatkowe pisma, które pomogą w uzyskaniu najkorzystniejszego odszkodowania.
Koniecznie należy sporządzić pismo roszczeniowe, ponieważ dzięki niemu (oprócz innych druków czy wniosków) można wykazać się dużą znajomością przepisów czy ustaw oraz powołać się w przykładowych wyrokach sądu, które podobne są do naszych szkód – w normalnych, prostych pismach nie ma na to miejsca a takie informacje potęgują uzyskanie konkretnego odszkodowania za doznane krzywdy.
Oprócz pisma roszczeniowego należy dokładnie przeanalizować i dołączyć inne dokumenty, które nam pomogą i wykażą profesjonalne podejście do tematu. Dokumenty takie ( oczywiście w zależności od rodzaju szkody) to na przykład: dokumentacja lekarska (inaczej medyczna), w której opisane są urazy poniesione np. w wypadku czy stłuczce albo historię choroby; adnotacje sporządzoną prze funkcjonariuszy policji (informowanie policji o stłuczce czy wypadku, gdzie nie ma ofiar w ludziach jest „dobrowolne” ale warto wezwać policję, gdyż często mamy do czynienia z kierowcami, którzy nie są uczciwi – na przykład mogą wycofać się z oświadczenia podpisanego na miejscu zdarzenia a co za tym idzie – wydłużona jest procedura wypłaty odszkodowania, gdy policja poświadczy szkodę – nie ma tego problemu) , rachunki za naprawę szkody itp.
Bardzo ważną kwestią w piśmie roszczeniowym jest kwota roszczenia – należy sprawiedliwie ocenić szkodę, ponieważ bardzo częstym błędem, jaki popełniają poszkodowani jest zwykłe zawyżanie kwoty roszczenia, przez co dana osoba składająca pismo określana jest mianem naciągacza – co powoduje szereg nieprzyjemności. Kwota odszkodowania i tak zostaje wypłacana według oceny ubezpieczyciela a zawyżona kwota zostaje często drastycznie obniżona co oznacza działanie na niekorzyść składającego pismo.
Tagi: odszkodowanie za śmierć, rodzaje odszkodowań